Fatih Mah Mızrak Sok No : 44 Sancaktepe/İstanbul 0216 386 44 93 - 0216 386 44 94

info@volkanklimaservisi.com

Klima Hakkında Yanlış Bilinenler

Pek çok kişi klima kullanma hakkında her şeyi bildiğini düşünse de yanlış kullanım sonucu cihazın arıza yapmasına ve daha konforsuz bir kullanım gerçekleşmesine neden olabilmektedir.

Klima hakkında yanlış bilinenler arasında başta klimaların sağlık açısından zararlı olduğu inanışı yer almaktadır. Özellikle hasta kişilerin klimalı ortamlarda bulunmasının yanlış olduğu düşünülse de aslında özellikle yaşlılar, kalp hastaları, şeker hastaları, solunum yolu rahatsızlıkları ve astım hastalığı bulunan kişiler için klimalandırılmış ortamın daha sağlıklı olduğu görülmektedir. 23 derecede ve %45 nem oranında çalıştırılan klimaların insan sağlığına herhangi bir zararı olmayacaktır.

Klimaların fiyatı ile kalitesinin doğru orantılı olduğunu düşünmeniz de yanlış bir tutumdur. Özellikle Çin’de üretilen klimaların kalitesiz olduğunu düşünmeniz tamamen yanlıştır. Klimanın kalitesini üretildiği yer ya da fiyatı değil üretilirken kullanılan teknoloji belirlemektedir.

Genel olarak baktığımızda en kaliteli teknolojik ürün üreticilerinin ücra köşelerde bulunduğunu görebilmeniz mümkündür. Klima hakkında yanlış bilinenler arasında bir de sadece inventor tipi klimaların ısınma için kullanıldığı düşüncesi yer almaktadır. Neredeyse tüm klimalar hem soğutma hem de ısıtma işlemi gerçekleştirdiklerinden dolayı bu yanlış bir kanıdır. İnventer tipi klimalar sadece daha ileri teknoloji ile üretilmiş olan ve yıl boyu kullanımlarda elektrik tasarrufu yapılması bakımından doğru bir seçim olmaktadır. Bilinen yanlışlardan bir diğeri ise klima ile ısınmanın daha pahalı olduğu düşüncesidir. Klimanın kullanıldığı alanın izolasyonu iyi yapıldığı takdirde klima ile ısınmak daha tasarruflu bir ısınma yöntemi olmaktadır. Çok sıcak bir ortam için tercih edilebilecek cihazlar olmadığından dolayı klima kullanırken hangi amaçla kullanmayı düşündüğünüz önemlidir. Klimalar sadece ortamda bulunan havanın soğuğunu ya da sıcağını kırmak amacıyla kullanılabilecek cihazlardır.

Klima hakkında yanlış bilinenler arasında söz edebileceğimiz son husus ise bu cihazların sıcak hava ya da soğuk hava ürettiği inanışı ile birlikte borularda sıcak hava ya da soğuk hava depoladığı inancıdır. Klimalar sadece ortamda bulunan havayı içine çekip istenilen dereceye getirmekte ve ortama üfürmektedir. Böylelikle ortam sıcaklığı istenilen düzeye getirilmektedir. Ancak bunu yaparken klima kullandığınız ortamda havalandırma yapmanız da çok önemlidir.

Karşılaştığınız arızalar ve aklınıza takılan sorular için lütfen 0216 386 44 93 – 0216 386 44 94 numaralarını arayınız.